AC/DC CONVERTER 12V 2000W
Product Attributes:
Series PET2000 (2000W)
Product Status Active
Type Front End
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 140 VAC, 180 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 167 A
Current - Output 6 -
Power (Watts) 2000W
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 4.242 kV
Efficiency 92.8%
Operating Temperature 0°C ~ 55°C
Features Hot Swappable, I²C Interface, Load Sharing, PFC, PMBus™, Remote Sense, Standby Output
Mounting Type Rack Mount
Size / Dimension 10.43" L x 2.89" W x 1.57" H (265.0mm x 73.5mm x 40.0mm)
Approval Agency CB, CE
Standard Number -
TT-DKEY-179-PET2000-12-074RA-ND
Bel Power Solutions
1 1
Bel Power Solutions 179-PET2000-12-074RA-ND
Sku: TT-DKEY-179-PET2000-12-074RA-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 12V 2000W
Product Attributes:
Series PET2000 (2000W)
Product Status Active
Type Front End
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 167 A
Current - Output 6 -
Power (Watts) 2000W
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 4.242 kV
Efficiency 92.8%
Mounting Type Rack Mount