AC/DC CONVERTER 12V 540W
Product Attributes:
Series PEC550 (550W)
Product Status Active
Type Front End
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC, 180 ~ 300 VDC
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 45 A
Current - Output 6 -
Power (Watts) 540W
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 3 kV
Efficiency 94%
Operating Temperature 0°C ~ 55°C
Features Adjustable Output, Load Sharing, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type Rack Mount
Size / Dimension 7.28" L x 2.89" W x 1.57" H (185.0mm x 73.5mm x 40.0mm)
Approval Agency CE
Standard Number 60950-1; 62368-1
TT-DKEY-179-PEC550-12-074NA-ND
Bel Power Solutions
1 1
Bel Power Solutions 179-PEC550-12-074NA-ND
Sku: TT-DKEY-179-PEC550-12-074NA-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 12V 540W
Product Attributes:
Series PEC550 (550W)
Product Status Active
Type Front End
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 45 A
Current - Output 6 -
Power (Watts) 540W
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 3 kV
Efficiency 94%
Mounting Type Rack Mount