AC/DC CONVERTER 48V 398W
Product Attributes:
Series MFLS400 (400W)
Number of Outputs 1
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 8.3 A
Current - Output 6 -
Power (Watts) 398W
Applications Medical
Voltage - Isolation 4.38 kV
Efficiency 90%
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Features Adjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.87" L x 3.04" W x 3.24" H (123.7mm x 77.2mm x 82.3mm)
Approval Agency CB, CE, CSA, NEMKO, UL
Standard Number 60601-1
TT-DKEY-179-MFLS400-1348-TF-ND
Bel Power Solutions
1 1
Bel Power Solutions 179-MFLS400-1348-TF-ND
Sku: TT-DKEY-179-MFLS400-1348-TF-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 48V 398W
Product Attributes:
Series MFLS400 (400W)
Number of Outputs 1
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 8.3 A
Current - Output 6 -
Power (Watts) 398W
Applications Medical
Voltage - Isolation 4.38 kV
Efficiency 90%
Mounting Type Chassis Mount