AC/DC CONVERTER 24V 250W
Product Attributes:
Series MFLS250 (250W)
Product Status Active
Type Open Frame
Number of Outputs 1
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 14.5 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Current - Output 6 -
Power (Watts) 250W (348W Forced Air)
Applications Medical
Voltage - Isolation 4.38 kV
Efficiency 94%
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Features Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.50" L x 2.50" W x 1.58" H (114.3mm x 63.5mm x 40.1mm)
Approval Agency CB, CE, CSA, NEMKO, UL
Standard Number 60601-1
TT-DKEY-179-MFLS250-1024-ND
Bel Power Solutions
1 1
Bel Power Solutions 179-MFLS250-1024-ND
Sku: TT-DKEY-179-MFLS250-1024-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 24V 250W
Product Attributes:
Series MFLS250 (250W)
Product Status Active
Type Open Frame
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 14.5 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Current - Output 6 -
Applications Medical
Voltage - Isolation 4.38 kV
Efficiency 94%
Mounting Type Chassis Mount