AC/DC CONVERTER 48V 1200W
Product Attributes:
Series ABE1200 (1200W)
Product Status Active
Type Enclosed
Number of Outputs 1
Voltage - Input 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 300 VDC
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 25 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Current - Output 6 -
Power (Watts) 1200W
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 94%
Operating Temperature -20°C ~ 60°C (With Derating)
Features Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 10.30" L x 4.00" W x 1.61" H (261.6mm x 101.6mm x 41.0mm)
Approval Agency CE, cURus, DEMKO
Standard Number 60950-1
TT-DKEY-179-ABE1200-1T48-ND
Bel Power Solutions
1 1
Bel Power Solutions 179-ABE1200-1T48-ND
Sku: TT-DKEY-179-ABE1200-1T48-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 48V 1200W
Product Attributes:
Series ABE1200 (1200W)
Product Status Active
Type Enclosed
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 25 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Current - Output 6 -
Power (Watts) 1200W
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 94%
Mounting Type Chassis Mount