AC/DC CONVERTER 12V 1008W
Product Attributes:
Series PJMA (1000W)
Number of Outputs 1
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 84 A
Current - Output 6 -
Power (Watts) 1008W
Applications Medical
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 85%
Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating)
Features Adjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 9.45" L x 5.91" W x 2.40" H (240.0mm x 150.1mm x 61.0mm)
Approval Agency CE, cURus, DEMKO
Standard Number 60601-1
TT-DKEY-1776-PJMA1000F-12-ND
Cosel USA, Inc.
1 1
Cosel USA, Inc. 1776-PJMA1000F-12-ND
Sku: TT-DKEY-1776-PJMA1000F-12-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 12V 1008W
Product Attributes:
Series PJMA (1000W)
Number of Outputs 1
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 84 A
Current - Output 6 -
Power (Watts) 1008W
Applications Medical
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 85%
Mounting Type Chassis Mount