DC/DC CONVERTER 3.3V 33W
Product Attributes:
Series SNDHS (50W)
Product Status Active
Type Open Frame
Voltage - Input (Min) 200V
Voltage - Input (Max) 400V
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 10A
Power (Watts) 33W
Voltage - Isolation -
Applications ITE (Commercial)
Efficiency 76%
Operating Temperature -20°C ~ 95°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.00" L x 2.42" W x 1.75" H (127.0mm x 61.5mm x 44.5mm)
Approval Agency CE, cURus
Standard Number -
TT-DKEY-1776-3500-ND
Cosel USA, Inc.
1 1
Cosel USA, Inc. 1776-3500-ND
Sku: TT-DKEY-1776-3500-ND
Description of product
DC/DC CONVERTER 3.3V 33W
Product Attributes:
Series SNDHS (50W)
Product Status Active
Type Open Frame
Voltage - Input (Min) 200V
Voltage - Input (Max) 400V
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 10A
Power (Watts) 33W
Voltage - Isolation -
Applications ITE (Commercial)
Efficiency 76%
Mounting Type Chassis Mount