SENSOR RTD 100OHM 0.3% 2SIP
Product Attributes:
Series M
Product Status Active
Resistance @ 0°C 100 Ohms
Resistance Tolerance ±0.12%
RTD Material Platinum (Pt)
Operating Temperature -70°C ~ 500°C
Termination PC Pins
Accuracy ±0.3°C
Temperature Coefficient 3850ppm/°C
Current 1 mA
Mounting Type Through Hole
Package / Case 2-SIP
TT-DKEY-1759-1016-ND
Heraeus Nexensos USA
1 1
Heraeus Nexensos USA 1759-1016-ND
Sku: TT-DKEY-1759-1016-ND
Description of product
SENSOR RTD 100OHM 0.3% 2SIP
Product Attributes:
Series M
Product Status Active
Resistance @ 0°C 100 Ohms
Resistance Tolerance ±0.12%
RTD Material Platinum (Pt)
Termination PC Pins
Accuracy ±0.3°C
Current 1 mA