DIODE ZENER ARRAY 6.2V TO236AB
Configuration 1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2 V
Tolerance ±5%
Power - Max -
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Grade Automotive
Qualification AEC-Q101
Supplier Device Package TO-236AB
Impedance (Max) (Zzt) -
TT-DKEY-1727-BZB84-C6V2VLTR-ND,1727-BZB84-C6V2VLCT-ND,1727-BZB84-C6V2VLDKR-ND
Nexperia USA Inc.
1 1
Nexperia USA Inc. 1727-BZB84-C6V2VLTR-ND,1727-BZB84-C6V2VLCT-ND,1727-BZB84-C6V2VLDKR-ND
Sku: TT-DKEY-1727-BZB84-C6V2VLTR-ND,1727-BZB84-C6V2VLCT-ND,1727-BZB84-C6V2VLDKR-ND
Description of product
DIODE ZENER ARRAY 6.2V TO236AB
Tolerance ±5%
Power - Max -