ULTRA-SMALL PACKAGE, 3V TO 5.5V
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Sensor Type Current Sensor
Sensing Range ±31A
Interface Analog
Sensitivity 13.6mV/A
Voltage - Supply 3V ~ 5.5V
Embedded No
Contents Board(s)
Utilized IC / Part MCS1826
TT-DKEY-1589-EVCS1826-Q-31-00A-ND
Monolithic Power Systems Inc.
1 1
Monolithic Power Systems Inc. 1589-EVCS1826-Q-31-00A-ND
Sku: TT-DKEY-1589-EVCS1826-Q-31-00A-ND
Description of product
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Sensor Type Current Sensor
Sensing Range ±31A
Interface Analog
Sensitivity 13.6mV/A
Voltage - Supply 3V ~ 5.5V