50F 3.0V 18*40
Product Status Active
Capacitance 50 F
Tolerance -10%, +30%
Voltage - Rated 3 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 15mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 65°C
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
TT-DKEY-1572-DSF506Q3R0-ND
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
1 1
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor 1572-DSF506Q3R0-ND
Sku: TT-DKEY-1572-DSF506Q3R0-ND
Description of product
50F 3.0V 18*40
Product Status Active
Capacitance 50 F
Tolerance -10%, +30%
Voltage - Rated 3 V
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)