CAP EDLC 2.7V 6F TH
Product Attributes:
Series DGH
Product Status Active
Capacitance 6 F
Tolerance -10%, +30%
Voltage - Rated 2.7 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 70mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp. 1500 Hrs @ 85°C
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
TT-DKEY-1572-DGH605Q2R7-ND
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
1 1
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor 1572-DGH605Q2R7-ND
Sku: TT-DKEY-1572-DGH605Q2R7-ND
Description of product
CAP EDLC 2.7V 6F TH
Product Attributes:
Series DGH
Product Status Active
Capacitance 6 F
Tolerance -10%, +30%
Voltage - Rated 2.7 V
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)