IMPELLER 225X99MM 230VAC RING
Product Attributes:
Series UF225(99)APA
Product Status Active
Voltage - Rated 230VAC
Size / Dimension Round - 259mm Dia
Width 117.0mm
Air Flow 547.0 CFM (15.32m³/min)
Static Pressure 2.600 in H2O (647.7 Pa)
Bearing Type Ball
Fan Type Motorized Impellers
Features Permanent Split Capacitor Motor, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise 71.0dB(A)
Power (Watts) 157W
RPM 2950 RPM
Termination 4 Wire Leads
Ingress Protection -
Operating Temperature -40 ~ 122°F (-40 ~ 50°C)
Approval Agency CE, cUL, TUV, UL
Weight 5.7 lbs (2.6 kg)
TT-DKEY-1570-1195-ND
Mechatronics Fan Group
1 1
Mechatronics Fan Group 1570-1195-ND
Sku: TT-DKEY-1570-1195-ND
Description of product
IMPELLER 225X99MM 230VAC RING
Product Attributes:
Series UF225(99)APA
Product Status Active
Voltage - Rated 230VAC
Width 117.0mm
Bearing Type Ball
Fan Type Motorized Impellers
Noise 71.0dB(A)
Power (Watts) 157W
RPM 2950 RPM
Termination 4 Wire Leads
Ingress Protection -