POT 5K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Product Attributes:
Series 152
Product Status Active
Resistance (Ohms) 5k
Tolerance ±3%
Power (Watts) 2W
Built in Switch None
Number of Turns 1.0
Features -
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Temperature Coefficient -
Rotation 360°
Resistive Material Wirewound
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Round
Actuator Length 0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter 0.125" (3.18mm)
Bushing Thread -
Mounting Type Servo Mount
TT-DKEY-152S502-ND
Vishay Spectrol
1 1
Vishay Spectrol 152S502-ND
Sku: TT-DKEY-152S502-ND
Description of product
POT 5K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Product Attributes:
Series 152
Product Status Active
Resistance (Ohms) 5k
Tolerance ±3%
Power (Watts) 2W
Built in Switch None
Number of Turns 1.0
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Temperature Coefficient -
Rotation 360°
Resistive Material Wirewound
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Round