BLE MULTIPROTOCOL IC, EXTENDED T
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
DigiKey Programmable Not Verified
Type TxRx + MCU
RF Family/Standard 802.15.4, Bluetooth
Protocol Bluetooth v5.2, Class 2, Zigbee®
Modulation DSSS, MSK, QPSK
Frequency 2.4GHz
Data Rate (Max) 3Mbps
Power - Output 12dBm
Sensitivity -103dBm
Memory Size 1MB Flash, 128kB RAM
Serial Interfaces ADC, GPIO, HCI, I2C, IrDA, JTAG, PWM, SPI, UART, USART
GPIO 48
Voltage - Supply 1.9V ~ 3.6V
Current - Receiving 9.8mA ~ 40.6mA
Current - Transmitting 15mA ~ 96.7mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 48-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 48-VQFN (7x7)
Grade -
Qualification -
TT-DKEY-150-PIC32CX1012BZ25048-E/MYX-ND
Microchip Technology
1 1
Microchip Technology 150-PIC32CX1012BZ25048-E/MYX-ND
Sku: TT-DKEY-150-PIC32CX1012BZ25048-E/MYX-ND
Description of product
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Type TxRx + MCU
Modulation DSSS, MSK, QPSK
Frequency 2.4GHz
Data Rate (Max) 3Mbps
Power - Output 12dBm
Sensitivity -103dBm
GPIO 48
Voltage - Supply 1.9V ~ 3.6V