2.8" TFT DISPLAY INCL. TOUCH PAN
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Display Type TFT - Color
Display Mode Transmissive
Touchscreen Capacitive
Diagonal Screen Size 2.8" (71.12mm)
Viewing Area 43.20mm W x 57.60mm H
Backlight LED - White
Dot Pixels 240 x 320
Interface Parallel, 24-Bit (RGB), SPI
Controller Type GT911
Graphics Color Red, Green, Blue (RGB)
Background Color -
TT-DKEY-1481-EATFT028-23AITC-ND
Display Visions
1 1
Display Visions 1481-EATFT028-23AITC-ND
Sku: TT-DKEY-1481-EATFT028-23AITC-ND
Description of product
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Display Type TFT - Color
Display Mode Transmissive
Touchscreen Capacitive