SBC 1.0GHZ 2 CORE 1GB/0GB RAM
Product Attributes:
Series PICO
Product Status Active
Core Processor ARM Cortex-A7, Cortex-M4
Speed 1GHz
Number of Cores 2
Cooling Type -
Size / Dimension 3.346" x 2.205" (85.00mm x 56.00mm)
Form Factor -
Expansion Site/Bus Audio, GPIO, I2C, MIPI, SPI, TTL, UART
RAM Capacity/Installed 1GB/0GB
Storage Interface eMMC
Video Outputs MIPI-CSI, MIPI-DSI
Ethernet RJ45 (1)
USB USB 2.0 (1), USB 2.0 OTG Type-C (1)
Digital I/O Lines -
Analog Input:Output -
Contents -
Power (Watts) -
Watchdog Timer No
Operating Temperature 0°C ~ 60°C
RS-232 (422, 485) 1
URL https://www.digikey.com/en/products/detail/technexion/PICOPIIMX7R10D05TOV5645/16737601
TT-DKEY-1405-PICOPIIMX7R10D05TOV5645-ND
TechNexion
1 1
TechNexion 1405-PICOPIIMX7R10D05TOV5645-ND
Sku: TT-DKEY-1405-PICOPIIMX7R10D05TOV5645-ND
Description of product
SBC 1.0GHZ 2 CORE 1GB/0GB RAM
Product Attributes:
Series PICO
Product Status Active
Speed 1GHz
Number of Cores 2
Cooling Type -
Form Factor -
RAM Capacity/Installed 1GB/0GB
Storage Interface eMMC
Ethernet RJ45 (1)
Digital I/O Lines -
Analog Input:Output -
Contents -
Power (Watts) -
Watchdog Timer No