POT 10K OHM 2.75W WIREWOUND LIN
Product Attributes:
Series 132
Product Status Active
Resistance (Ohms) 10k
Tolerance ±3%
Power (Watts) 2.75W
Built in Switch None
Number of Turns 1.0
Features -
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Rotation 340°
Resistive Material Wirewound
Termination Style Solder Turret
Actuator Type Slotted
Actuator Length 0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter 0.2497" (6.34mm)
Bushing Thread 3/8-32
Mounting Type Panel Mount
TT-DKEY-132B20103-ND
Vishay Spectrol
1 1
Vishay Spectrol 132B20103-ND
Sku: TT-DKEY-132B20103-ND
Description of product
Product Attributes:
Series 132
Product Status Active
Resistance (Ohms) 10k
Tolerance ±3%
Power (Watts) 2.75W
Built in Switch None
Number of Turns 1.0
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Rotation 340°
Resistive Material Wirewound
Actuator Type Slotted