CBL RIBN 60COND 0.05 MLT FOOT
Cable Type Flat Cable
Number of Conductors 60
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length Enter Number of Feet in Order Quantity
Wire Gauge 28 AWG
Conductor Strand 7 Strands / 36 AWG
Shielding Unshielded
Jacket Color Multiple
Ribbon Thickness 0.035" (0.89mm)
Ribbon Width 3.000" (76.20mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage 300 V
Operating Temperature 105°C
Qualification -
TT-DKEY-123-AWG28-60/F/300-DS-ND
Assmann WSW Components
1 1
Assmann WSW Components 123-AWG28-60/F/300-DS-ND
Sku: TT-DKEY-123-AWG28-60/F/300-DS-ND
Description of product
CBL RIBN 60COND 0.05 MLT FOOT
Cable Type Flat Cable
Number of Conductors 60
Pitch 0.050" (1.27mm)
Wire Gauge 28 AWG
Shielding Unshielded
Jacket Color Multiple
Ribbon Width 3.000" (76.20mm)
Voltage 300 V
Operating Temperature 105°C