CBL RIBN 8COND 0.039 MLT FOOT
Product Attributes:
Series AWG
Product Status Active
Cable Type Flat Cable
Number of Conductors 8
Pitch 0.039" (1.00mm)
Length Enter Number of Feet in Order Quantity
Wire Gauge 28 AWG
Conductor Strand 7 Strands / 36 AWG
Shielding Unshielded
Jacket Color Multiple
Ribbon Thickness 0.035" (0.89mm)
Ribbon Width 0.315" (8.00mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage 300 V
Operating Temperature -10°C ~ 105°C
Ratings UL Style 2651
Features -
Grade -
Qualification -
TT-DKEY-123-AWG28-08/F-1/300-DS-ND
Assmann WSW Components
1 1
Assmann WSW Components 123-AWG28-08/F-1/300-DS-ND
Sku: TT-DKEY-123-AWG28-08/F-1/300-DS-ND
Description of product
CBL RIBN 8COND 0.039 MLT FOOT
Product Attributes:
Series AWG
Product Status Active
Cable Type Flat Cable
Number of Conductors 8
Pitch 0.039" (1.00mm)
Wire Gauge 28 AWG
Shielding Unshielded
Jacket Color Multiple
Ribbon Width 0.315" (8.00mm)
Voltage 300 V