FAN 119MM X 38MM 115VAC TERMINAL
Product Attributes:
Series 11938MB
Product Status Active
Voltage - Rated 115VAC
Size / Dimension Square - 119mm L x 119mm H
Width 38.00mm
Air Flow 95.0 CFM (2.66m³/min)
Static Pressure 0.260 in H2O (64.8 Pa)
Features -
Noise 39.0dB
Power (Watts) 13.00W
RPM 2750 RPM
Termination 2 Terminals
Ingress Protection -
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Approval Agency -
Weight -
TT-DKEY-12-11938MB-A1M-EA-00-ND
NMB Technologies Corporation
1 1
NMB Technologies Corporation 12-11938MB-A1M-EA-00-ND
Sku: TT-DKEY-12-11938MB-A1M-EA-00-ND
Description of product
Product Attributes:
Series 11938MB
Product Status Active
Voltage - Rated 115VAC
Width 38.00mm
Air Flow 95.0 CFM (2.66m³/min)
Bearing Type Ball
Fan Type Tubeaxial
Noise 39.0dB
Power (Watts) 13.00W
RPM 2750 RPM
Termination 2 Terminals
Ingress Protection -