RES 47 OHM 5% 5W AXIAL
Product Status Active
Resistance 47 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 5W
Composition Wirewound
Features Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Failure Rate -
TT-DKEY-118-WS5M47R0JCT-ND,118-WS5M47R0JTB-ND
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. 118-WS5M47R0JCT-ND,118-WS5M47R0JTB-ND
Sku: TT-DKEY-118-WS5M47R0JCT-ND,118-WS5M47R0JTB-ND
Description of product
RES 47 OHM 5% 5W AXIAL
Product Status Active
Resistance 47 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 5W
Composition Wirewound
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial