RES 15 OHM 5% 1W AXIAL
Product Attributes:
Series WS
Product Status Active
Resistance 15 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 1W
Composition Wirewound
Features Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.177" Dia x 0.374" L (4.50mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate -
TT-DKEY-118-WS1M15R0JCT-ND,118-WS1M15R0JTB-ND
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. 118-WS1M15R0JCT-ND,118-WS1M15R0JTB-ND
Sku: TT-DKEY-118-WS1M15R0JCT-ND,118-WS1M15R0JTB-ND
Description of product
RES 15 OHM 5% 1W AXIAL
Product Attributes:
Series WS
Product Status Active
Resistance 15 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 1W
Composition Wirewound
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial