RES 0.1 OHM 1% 50W TO220
Product Attributes:
Series PWR221T-50
Product Status Active
Resistance 100 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 50W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Package / Case TO-220-2 Full Pack
Supplier Device Package TO-220
Size / Dimension 0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max) 0.760" (19.30mm)
Number of Terminations 2
Failure Rate -
TT-DKEY-118-PWR221T-50-R100F-ND
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. 118-PWR221T-50-R100F-ND
Sku: TT-DKEY-118-PWR221T-50-R100F-ND
Description of product
RES 0.1 OHM 1% 50W TO220
Product Attributes:
Series PWR221T-50
Product Status Active
Resistance 100 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 50W
Composition Thick Film
Supplier Device Package TO-220