POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Product Attributes:
Series Pro Audio PTM90
Product Status Active
Resistance (Ohms) 10k
Tolerance ±20%
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Built in Switch Push-Push, SPDT
Number of Turns 1.0
Features -
Taper Linear
Number of Gangs 2
Adjustment Type Side Adjustment
Temperature Coefficient -
Rotation 300°
Resistive Material Carbon
Termination Style PC Pins, Board Locks
Actuator Type Knurled and Slotted
Actuator Length 0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Bushing Thread M7 x 0.75
Mounting Type Panel Mount
TT-DKEY-118-PTM902-020K-103B1-ND
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. 118-PTM902-020K-103B1-ND
Sku: TT-DKEY-118-PTM902-020K-103B1-ND
Description of product
Product Attributes:
Series Pro Audio PTM90
Product Status Active
Resistance (Ohms) 10k
Tolerance ±20%
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Number of Turns 1.0
Taper Linear
Number of Gangs 2
Temperature Coefficient -
Rotation 300°
Resistive Material Carbon