RES 5.1 OHM 5% 5W AXIAL
Product Status Active
Resistance 5.1 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 5W
Composition Wirewound
Features Fusible, Safety
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.295" Dia x 0.709" L (7.50mm x 18.00mm)
Failure Rate -
TT-DKEY-118-FW50A5R10JATR-ND,118-FW50A5R10JACT-ND
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. 118-FW50A5R10JATR-ND,118-FW50A5R10JACT-ND
Sku: TT-DKEY-118-FW50A5R10JATR-ND,118-FW50A5R10JACT-ND
Description of product
RES 5.1 OHM 5% 5W AXIAL
Product Status Active
Resistance 5.1 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 5W
Composition Wirewound
Features Fusible, Safety
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial