MOTHER BOARD 120POS
Product Status Active
Connector Usage Backplane, Motherboard
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Connector Style High Density (HDC, HDI, HPC)
Number of Positions 120
Number of Positions Loaded All
Pitch 0.070" (1.78mm)
Number of Rows 12
Number of Columns 10
Mounting Type Through Hole
Features Jackscrew
Contact Finish Gold
Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm)
Color Black
TT-DKEY-1178-HDB-M4-120M232X-ND
Amphenol Aerospace Operations
1 1
Amphenol Aerospace Operations 1178-HDB-M4-120M232X-ND
Sku: TT-DKEY-1178-HDB-M4-120M232X-ND
Description of product
MOTHER BOARD 120POS
Product Status Active
Number of Positions 120
Number of Positions Loaded All
Pitch 0.070" (1.78mm)