DAUGHTER CARD 60POS
Product Attributes:
Series HBD
Product Status Active
Connector Usage Daughtercard
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Connector Style High Density (HDC, HDI, HPC)
Number of Positions 60
Number of Positions Loaded All
Pitch 0.070" (1.78mm)
Number of Rows 6
Number of Columns 10
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Termination Solder
Contact Layout, Typical -
Features Jackscrew
Contact Finish Tin-Lead
Contact Finish Thickness 100.0µin (2.54µm)
Color Black
TT-DKEY-1178-HDB-D4-060M046X-ND
Amphenol Aerospace Operations
1 1
Amphenol Aerospace Operations 1178-HDB-D4-060M046X-ND
Sku: TT-DKEY-1178-HDB-D4-060M046X-ND
Description of product
DAUGHTER CARD 60POS
Product Attributes:
Series HBD
Product Status Active
Connector Usage Daughtercard
Number of Positions 60
Number of Positions Loaded All
Pitch 0.070" (1.78mm)