SOLENOID PULL INTERMITTENT 240V
Product Attributes:
Series DSOL
Product Status Active
Technology Electromechanical
Type Open Frame (Pull)
Duty Cycle Intermittent
Voltage - Rated 240VAC
Stroke Length 0.787" (20.00mm)
Power (Watts) 235 W
DC Resistance (DCR) 246Ohm
Bushing Thread -
Mounting Type Chassis Mount
Termination Style Quick Connect
Size / Dimension 1.609" L x 1.312" W x 1.468" H (40.87mm x 33.33mm x 37.29mm)
Diameter - Shaft 0.247" (6.27mm)
Shaft Detail Groove
TT-DKEY-1144-1312-ND
Delta Electronics
1 1
Delta Electronics 1144-1312-ND
Sku: TT-DKEY-1144-1312-ND
Description of product
Product Attributes:
Series DSOL
Product Status Active
Technology Electromechanical
Type Open Frame (Pull)
Duty Cycle Intermittent
Voltage - Rated 240VAC
Stroke Length 0.787" (20.00mm)
Power (Watts) 235 W
DC Resistance (DCR) 246Ohm
Bushing Thread -
Mounting Type Chassis Mount