DIODE ZENER 5.6V 300MW SOT23
Product Attributes:
Series DZ23-G
Product Status Active
Configuration 1 Pair Common Cathode
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V
Tolerance ±5%
Power - Max 300 mW
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package SOT-23-3
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms
TT-DKEY-112-DZ23C5V6-G3-18TR-ND,112-DZ23C5V6-G3-18CT-ND,112-DZ23C5V6-G3-18DKR-ND
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Sku: TT-DKEY-112-DZ23C5V6-G3-18TR-ND,112-DZ23C5V6-G3-18CT-ND,112-DZ23C5V6-G3-18DKR-ND
Description of product
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOT23
Product Attributes:
Series DZ23-G
Product Status Active
Tolerance ±5%
Power - Max 300 mW
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms