DIODE ZENER 12V 300MW SOT23
Product Attributes:
Series AZ23
Product Status Active
Configuration 1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 12 V
Tolerance ±2%
Power - Max 300 mW
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 9 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package SOT-23-3
Impedance (Max) (Zzt) 20 Ohms
TT-DKEY-112-AZ23B12-E3-18TR-ND,112-AZ23B12-E3-18CT-ND,112-AZ23B12-E3-18DKR-ND
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Sku: TT-DKEY-112-AZ23B12-E3-18TR-ND,112-AZ23B12-E3-18CT-ND,112-AZ23B12-E3-18DKR-ND
Description of product
DIODE ZENER 12V 300MW SOT23
Product Attributes:
Series AZ23
Product Status Active
Tolerance ±2%
Power - Max 300 mW
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Impedance (Max) (Zzt) 20 Ohms