AC FAN, IP69K, 280X280X89MM, 115
Product Attributes:
Series OA280AP-IP69K
Product Status Active
Voltage - Rated 115VAC
Size / Dimension Square - 280mm L x 280mm H
Width 89.00mm
Air Flow 1300.0 CFM (36.40m³/min)
Static Pressure 0.750 in H2O (186.8 Pa)
Bearing Type Ball
Fan Type Tubeaxial
Features Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise 73.0dB
Power (Watts) 210W
RPM 3200 RPM
Termination 2 Terminals
Ingress Protection IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Operating Temperature -22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
Approval Agency CE, cURus, TUV, UR
Weight 7.4 lbs (3.4 kg)
TT-DKEY-1053-OA280AP-11-1TB1869K-ND
Orion Fans
1 1
Orion Fans 1053-OA280AP-11-1TB1869K-ND
Sku: TT-DKEY-1053-OA280AP-11-1TB1869K-ND
Description of product
Product Attributes:
Series OA280AP-IP69K
Product Status Active
Voltage - Rated 115VAC
Width 89.00mm
Bearing Type Ball
Fan Type Tubeaxial
Noise 73.0dB
Power (Watts) 210W
RPM 3200 RPM
Termination 2 Terminals