AC FAN, IP69K, 205X205X72MM, 115
Product Attributes:
Series OA205AP-IP69K
Product Status Active
Voltage - Rated 115VAC
Size / Dimension Square - 205mm L x 205mm H
Width 72.00mm
Air Flow 590.0 CFM (16.52m³/min)
Static Pressure 0.860 in H2O (214.2 Pa)
Bearing Type Ball
Fan Type Tubeaxial
Features Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise 67.0dB
Power (Watts) 80.0W
RPM 3000 RPM
Termination 2 Terminals
Ingress Protection IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Operating Temperature -22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
Approval Agency CE, cURus, TUV, UR
Weight 5.2 lbs (2.4 kg)
TT-DKEY-1053-OA205AP-11-1TB1869K-ND
Orion Fans
1 1
Orion Fans 1053-OA205AP-11-1TB1869K-ND
Sku: TT-DKEY-1053-OA205AP-11-1TB1869K-ND
Description of product
Product Attributes:
Series OA205AP-IP69K
Product Status Active
Voltage - Rated 115VAC
Width 72.00mm
Bearing Type Ball
Fan Type Tubeaxial
Noise 67.0dB
Power (Watts) 80.0W
RPM 3000 RPM
Termination 2 Terminals