FAN AXIAL 254X89MM 115VAC WIRE
Product Attributes:
Series OA2547AN
Product Status Active
Voltage - Rated 115VAC
Size / Dimension Round - 254mm Dia
Width 89.00mm
Air Flow 1000.0 CFM (28.00m³/min)
Static Pressure 0.600 in H2O (149.5 Pa)
Bearing Type Ball
Fan Type Tubeaxial
Features Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise 70.0dB
Power (Watts) 105W
RPM 3250 RPM
Termination 2 Wire Leads
Ingress Protection IP56 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature -22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
Approval Agency cURus, TUV
Weight 5.9 lbs (2.7 kg)
TT-DKEY-1053-1551-ND
Orion Fans
1 1
Orion Fans 1053-1551-ND
Sku: TT-DKEY-1053-1551-ND
Description of product
FAN AXIAL 254X89MM 115VAC WIRE
Product Attributes:
Series OA2547AN
Product Status Active
Voltage - Rated 115VAC
Width 89.00mm
Bearing Type Ball
Fan Type Tubeaxial
Noise 70.0dB
Power (Watts) 105W
RPM 3250 RPM
Termination 2 Wire Leads