DC/DC CONVERTER 12V 50W
Product Attributes:
Series PQAE50 (50W)
Product Status Active
Type Enclosed
Voltage - Input (Min) 36V
Voltage - Input (Max) 75V
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 4.167A
Power (Watts) 50W
Voltage - Isolation 1.5 kV
Applications ITE (Commercial)
Efficiency 92%
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.99" L x 1.24" W x 0.83" H (76.0mm x 31.5mm x 21.2mm)
Approval Agency CE
Standard Number 62368-1
TT-DKEY-102-PQAE50-D48-S12-T-ND
CUI Inc.
1 1
CUI Inc. 102-PQAE50-D48-S12-T-ND
Sku: TT-DKEY-102-PQAE50-D48-S12-T-ND
Description of product
DC/DC CONVERTER 12V 50W
Product Attributes:
Series PQAE50 (50W)
Product Status Active
Type Enclosed
Voltage - Input (Min) 36V
Voltage - Input (Max) 75V
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 4.167A
Power (Watts) 50W
Voltage - Isolation 1.5 kV
Applications ITE (Commercial)
Efficiency 92%
Mounting Type Chassis Mount