DC-DC ISOLATED, 50 W, 18~36 VDC
Product Attributes:
Series PQAE50 (50W)
Product Status Active
Type Isolated Module
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 36V
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 2.083A
Power (Watts) 50W
Voltage - Isolation 1.5 kV
Applications ITE (Commercial)
Efficiency 91%
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.17" L x 2.06" W x 0.75" H (55.0mm x 52.3mm x 19.0mm)
Approval Agency CE, UKCA
Standard Number -
TT-DKEY-102-PQAE50-D24-S24-U-ND
CUI Inc.
1 1
CUI Inc. 102-PQAE50-D24-S24-U-ND
Sku: TT-DKEY-102-PQAE50-D24-S24-U-ND
Description of product
Product Attributes:
Series PQAE50 (50W)
Product Status Active
Type Isolated Module
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 36V
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 2.083A
Power (Watts) 50W
Voltage - Isolation 1.5 kV
Applications ITE (Commercial)
Efficiency 91%
Mounting Type Chassis Mount