DC/DC CONVERTER 12V 15W
Product Attributes:
Series PDQE15-U (15W)
Product Status Active
Type Enclosed
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 75V
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 1.25A
Power (Watts) 15W
Voltage - Isolation 1.5 kV
Applications ITE (Commercial)
Efficiency 91%
Operating Temperature -40°C ~ 95°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.17" L x 2.06" W x 0.75" H (55.0mm x 52.3mm x 19.0mm)
Approval Agency CE
Standard Number 62368-1
TT-DKEY-102-PDQE15-Q48-S12-U-ND
CUI Inc.
1 1
CUI Inc. 102-PDQE15-Q48-S12-U-ND
Sku: TT-DKEY-102-PDQE15-Q48-S12-U-ND
Description of product
DC/DC CONVERTER 12V 15W
Product Attributes:
Series PDQE15-U (15W)
Product Status Active
Type Enclosed
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 75V
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 1.25A
Power (Watts) 15W
Voltage - Isolation 1.5 kV
Applications ITE (Commercial)
Efficiency 91%
Mounting Type Chassis Mount