BUZZER MAGNETIC 3.6V 0.3X0.3 SMD
Product Attributes:
Series CMT
Product Status Active
Driver Circuitry Transducer, Externally Driven
Input Type Zero-Peak Signal
Voltage - Rated 3.6 V
Voltage Range 3 ~ 5V
Frequency 2.73kHz
Duration -
Sound Pressure Level (SPL) 85dB @ 3.6V, 10cm
Current - Supply 90mA
Port Location Top
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Approval Agency -
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Termination Solder Pads
Size / Dimension 0.335" L x 0.335" W (8.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max) 0.138" (3.50mm)
Ingress Protection -
TT-DKEY-102-CMT-8503-85B-SMT-TR-ND,102-CMT-8503-85B-SMT-CT-ND,102-CMT-8503-85B-SMT-DKR-ND
CUI Devices
1 1
CUI Devices 102-CMT-8503-85B-SMT-TR-ND,102-CMT-8503-85B-SMT-CT-ND,102-CMT-8503-85B-SMT-DKR-ND
Sku: TT-DKEY-102-CMT-8503-85B-SMT-TR-ND,102-CMT-8503-85B-SMT-CT-ND,102-CMT-8503-85B-SMT-DKR-ND
Description of product
Product Attributes:
Series CMT
Product Status Active
Input Type Zero-Peak Signal
Voltage - Rated 3.6 V
Voltage Range 3 ~ 5V
Frequency 2.73kHz
Duration -
Current - Supply 90mA
Port Location Top
Approval Agency -
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Termination Solder Pads