DC-DC ISOLATED, 15 W, 100~1000 V
Product Attributes:
Series AE15B-EW (15W)
Product Status Active
Type Enclosed
Voltage - Input (Min) 100VDC
Voltage - Input (Max) 1000V
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 1A
Power (Watts) 15W
Voltage - Isolation 5.6 kV
Applications ITE (Commercial)
Efficiency 81%
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.78" L x 2.13" W x 1.26" H (96.1mm x 54.0mm x 32.0mm)
Approval Agency CE, EN, UKCA
Standard Number -
TT-DKEY-102-AE15B-EW-S15-T-ND
CUI Inc.
1 1
CUI Inc. 102-AE15B-EW-S15-T-ND
Sku: TT-DKEY-102-AE15B-EW-S15-T-ND
Description of product
Product Attributes:
Series AE15B-EW (15W)
Product Status Active
Type Enclosed
Voltage - Input (Min) 100VDC
Voltage - Input (Max) 1000V
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 1A
Power (Watts) 15W
Voltage - Isolation 5.6 kV
Applications ITE (Commercial)
Efficiency 81%
Mounting Type Chassis Mount