DC/DC CONVERTER 24V 150W
Product Attributes:
Series VHK150W (150W)
Product Status Active
Type Enclosed
Voltage - Input (Min) 9V
Voltage - Input (Max) 36V
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 6.5A
Power (Watts) 150W
Voltage - Isolation -
Applications -
Efficiency 86.5%
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.23" L x 4.00" W x 1.50" H (107.5mm x 102.0mm x 38.0mm)
Approval Agency -
Standard Number -
TT-DKEY-102-2275-ND
CUI Inc.
1 1
CUI Inc. 102-2275-ND
Sku: TT-DKEY-102-2275-ND
Description of product
DC/DC CONVERTER 24V 150W
Product Attributes:
Series VHK150W (150W)
Product Status Active
Type Enclosed
Voltage - Input (Min) 9V
Voltage - Input (Max) 36V
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 6.5A
Power (Watts) 150W
Voltage - Isolation -
Applications -
Efficiency 86.5%
Mounting Type Chassis Mount