FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM
Product Attributes:
Series217
Part StatusActive
Mounting TypeHolder
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating (Amps)400 mA
Voltage Rating - AC250 V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast Blow
Package / Case5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.125
Approval AgencyCCC, CE, CSA,KC, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
TT-DKEY-0217.400TXP-ND
in stockINR 177.586662
Littelfuse Inc.
1 1
Littelfuse Inc. 0217.400TXP-ND
Littelfuse Inc. 0217.400TXP-ND
Sku: TT-DKEY-0217.400TXP-ND
Description of product
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM
Product Attributes:
Series217
Part StatusActive
Mounting TypeHolder
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating (Amps)400 mA
Voltage Rating - AC250 V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast Blow
Package / Case5mm x 20mm
Melting I²t0.125
Color-