CABLE CAT5E 8COND 26AWG TEAL 25M
Product Attributes:
SeriesFlamar 155421
Product StatusActive
Cable TypeMulti-Pair, Cat5e
Number of Conductors8 (4 Pair Twisted)
Wire Gauge26 AWG
Conductor Strand19/0.0039"
Conductor MaterialCopper, Bare
Jacket (Insulation) MaterialWeld-Slag Oil Resistant (WSOR)
Jacket (Insulation) Diameter0.283" (7.19mm)
Shield TypeFoil, Braid
Length82.02' (25.00m)
Jacket ColorTeal
RatingsUL Style 21215
Features-
Voltage600 V
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
UsageIndustrial, Network
Jacket (Insulation) Thickness0.0098" (0.250mm)
Conductor InsulationPolyethylene (PE)
Grade-
Qualification-
TT-DKEY-WM21801-25-ND
in stockINR 25659.359999999997
Molex
1 1
Molex WM21801-25-ND
Molex WM21801-25-ND
Sku: TT-DKEY-WM21801-25-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesFlamar 155421
Product StatusActive
Cable TypeMulti-Pair, Cat5e
Wire Gauge26 AWG
Conductor Strand19/0.0039"
Conductor MaterialCopper, Bare
Shield TypeFoil, Braid
Length82.02' (25.00m)
Jacket ColorTeal
RatingsUL Style 21215
Voltage600 V
UsageIndustrial, Network