AC/DC CONVERTER 24V 3480W
Product Attributes:
SeriesTCP3500 (3500W)
Product StatusActive
TypeFront End
Number of Outputs1
Voltage - Input180 ~ 528 VAC (3 Phase)
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Voltage - Output 5-
Voltage - Output 6-
Current - Output 1145 A
Current - Output 2-
Current - Output 3-
Current - Output 4-
Current - Output 5-
Current - Output 6-
Power (Watts)3480W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3 kV
Efficiency94%
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
FeaturesAdjustable Output, Baseplate, IP20, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Mounting TypeRack Mount
Size / Dimension15.77" L x 4.06" W x 3.33" H (400.6mm x 103.0mm x 84.6mm)
Approval Agency-
Standard Number-
TT-DKEY-TCP3500-1024G-ND
in stockINR 35207029.53000001
Bel Power Solutions
1 1
Bel Power Solutions TCP3500-1024G-ND
Sku: TT-DKEY-TCP3500-1024G-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 24V 3480W
Product Attributes:
SeriesTCP3500 (3500W)
Product StatusActive
TypeFront End
Number of Outputs1
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Voltage - Output 5-
Voltage - Output 6-
Current - Output 1145 A
Current - Output 2-
Current - Output 3-
Current - Output 4-
Current - Output 5-
Current - Output 6-
Power (Watts)3480W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3 kV
Efficiency94%
Mounting TypeRack Mount