POT 25K OHM 1/2W CARBON LINEAR
Product StatusActive
Resistance (Ohms)25k
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
TT-DKEY-SPRU253C-ND
in stockINR 3998.88
Precision Electronics Corporation
1 1
Precision Electronics Corporation SPRU253C-ND
Sku: TT-DKEY-SPRU253C-ND
Description of product
POT 25K OHM 1/2W CARBON LINEAR
Product StatusActive
Resistance (Ohms)25k
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Actuator TypeSlotted