POT 5K OHM 1/2W CARBON LINEAR
Product StatusActive
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.625" (15.88mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
TT-DKEY-RV6L502C-ND
in stockINR 3201.12
Precision Electronics Corporation
1 1
Precision Electronics Corporation RV6L502C-ND
Sku: TT-DKEY-RV6L502C-ND
Description of product
POT 5K OHM 1/2W CARBON LINEAR
Product StatusActive
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Actuator TypeSlotted