POT 5K OHM 2W CARBON LINEAR
Product StatusActive
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±10%
Power (Watts)2W
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.249" (6.32mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
TT-DKEY-RV4N502C-ND
in stockINR 2367.36
Precision Electronics Corporation
1 1
Precision Electronics Corporation RV4N502C-ND
Sku: TT-DKEY-RV4N502C-ND
Description of product
POT 5K OHM 2W CARBON LINEAR
Product StatusActive
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±10%
Power (Watts)2W
Actuator TypeSlotted