POT 100 OHM 2W CARBON LINEAR
Product Attributes:
SeriesRV4
Product StatusActive
Resistance (Ohms)100
Tolerance±10%
Power (Watts)2W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
Features-
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Temperature Coefficient-
Rotation314°
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.625" (15.88mm)
Actuator Diameter0.249" (6.32mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
TT-DKEY-RV4L101C-ND
in stockINR 3467.52
Precision Electronics Corporation
1 1
Precision Electronics Corporation RV4L101C-ND
Sku: TT-DKEY-RV4L101C-ND
Description of product
POT 100 OHM 2W CARBON LINEAR
Product Attributes:
SeriesRV4
Product StatusActive
Resistance (Ohms)100
Tolerance±10%
Power (Watts)2W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Temperature Coefficient-
Rotation314°
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted