RES 2.2 OHM 50W 5% TO220
Product Attributes:
SeriesRTO 50
Product StatusActive
Resistance2.2 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionThick Film
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.398" L x 0.177" W (10.10mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
TT-DKEY-RT50J-2.2-ND
in stockINR 1736.7749999999999
Vishay Sfernice
1 1
Vishay Sfernice RT50J-2.2-ND
Vishay Sfernice RT50J-2.2-ND
Sku: TT-DKEY-RT50J-2.2-ND
Description of product
RES 2.2 OHM 50W 5% TO220
Product Attributes:
SeriesRTO 50
Product StatusActive
Resistance2.2 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionThick Film
FeaturesNon-Inductive
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220