RES 4.7K OHM 20W 5% TO220
Product Attributes:
SeriesRTO 20
Product StatusActive
Resistance4.7 kOhms
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.398" L x 0.177" W (10.10mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.606" (15.40mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
TT-DKEY-RT20J-4.7K-ND
in stockINR 1618.2
Vishay Sfernice
1 1
Vishay Sfernice RT20J-4.7K-ND
Vishay Sfernice RT20J-4.7K-ND
Sku: TT-DKEY-RT20J-4.7K-ND
Description of product
RES 4.7K OHM 20W 5% TO220
Product Attributes:
SeriesRTO 20
Product StatusActive
Resistance4.7 kOhms
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesNon-Inductive
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220