POT 100 OHM 150W WIREWOUND LIN
Product Attributes:
SeriesL
Product StatusActive
Resistance (Ohms)100
Tolerance±10%
Power (Watts)150W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
Features-
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Temperature Coefficient-
Rotation300°
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
TT-DKEY-RLS100E-ND
in stockINR 41099.04000000001
Ohmite
1 1
Ohmite RLS100E-ND
Ohmite RLS100E-ND
Sku: TT-DKEY-RLS100E-ND
Description of product
POT 100 OHM 150W WIREWOUND LIN
Product Attributes:
SeriesL
Product StatusActive
Resistance (Ohms)100
Tolerance±10%
Power (Watts)150W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Temperature Coefficient-
Rotation300°
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeFlatted